DSC_3890 - Copy

Merhaba, ben Kardelen, Habit Lab’ın yaratıcısı.

Kardelen’in alışkanlık laboratuvarı da diyebilirsiniz. Pozitif bilim eğitimimin üzerine aldığım sosyal bilim eğitimimin sonucu burası. Üzerine biraz da anlatma sevgisi, problem çözme merakı eklenince bugüne geldik.

 

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümünden mezun olduktan sonra, yine Boğaziçi Üniversitesinde Psikoloji Bölümünde yüksek lisans eğitimine devam ettim, derslerimi tamamlayıp tezimi de yazdıktan sonra çeşitli sebeplerle okul değiştirme kararı aldım ve şu anda Üsküdar Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji programında yüksek lisansıma devam etmekteyim. Boğaziçi üniversitesinde Yüksek Lisans eğitimimin ilk iki yılını stres mekanizması ve kortizol hormonu üzerine çalışan PegLab‘da çalışarak geçirdim. Aynı zamanda psikobiyoloji, yani psikolojik durumların altında yatan biyolojik süreçleri inceleyen dal üzerinde yoğunlaşan bir deneyimim oldu.

Anlatmayı ve psikolojiyi çok seven biri olarak akademik kariyerden başka ne yapabilirim diye yola çıktım. Karşıma çıkan bir site sayesinde “Science communicator” yani bilim iletişimcisi olabileceğimi gördüm. Hem insanların günlük yaşantılarını doğrudan etkileyen psikoloji bilimini Türkçe ve doğru bir biçimde aktarılmasının eksikliği hem de benim anlatmaya olan sevgim birleşince “Ben nasıl psikoloji iletişimcisi olabilirim?” sorusu ile devam ettim. En sonunda vardığım nokta özellikle alışkanlıklara odaklanmak oldu.

Habit Lab özellikle alışkanlıkların altında yatan psikolojik süreçleri anlatmak üzerine çalışır ama bununla sınırlı değildir. Bir insanın sadece elini alıp onu çalışmak nasıl bütünü gözardı etmek olacaksa, sadece alışkanlıkları alıp diğer bütün davranışı ve psikolojik süreçleri dışlamak da aynı şekilde eksik olacaktır. Bu yüzden gerektikçe insan psikolojisini daha iyi anlamak için alışkanlıklar harici konulara da değinir.

Bunları yaparken her zaman kaynaklarının güvenilirliğine özen gösterir. Bilgilerini makale, kitap, konferans ya da podcast gibi kaynaklardan alır, Türkçe dilinde sunar. Bu sayede Habit Lab İngilizce dilinde bolca bulunan ama Türkçe’de eksik olan bilgileri takipçilerine kazandırmayı amaçlar.

Habit Lab aynı zamanda uygulanabilir bilgiler sunar. Sadece teorik bilgiler ile sınırlı kalmayıp yine alanında uzman kişilerden alınmış önerileri sunar. Buradaki motivasyonu yaygın bilinen yanlışları kırmak ve herkesçe uygulanabilecek sağlıklı alışkanlıklar kazandırmaktır.

Kardelen klinik psikolog değildir, olmayacaktır. Bu yüzden de Habit Lab psikoterapi yapmaz. Burası bir terapi portalı değil bir eğitim portalıdır. Klinik depresyon, anksiyete ya da yeme bozukluğu teşhisi almış bireylerin klinik psikolog ile çalışmaları gerekmektedir.

Kardelen bir beslenme uzmanı ya da diyetisyen değildir. Bu yüzden de Habit Lab ne yemelisiniz ne yememelisiniz konusunda öneriler sunmayacaktır, sorularınızı cevaplamayacaktır.

Kardelen psikiyatr ya da başka bir branştan doktor değildir. Bu yüzden Habit Lab tahlil sonuçları ya da doktor tarafından yazılmış ilaçlar ile ilgili sorularınızı cevaplamayacaktır.

Boğaziçi Üniversitesi, Kimya Bölümü Lisans

2012 – 2015 yılları arasında Boğaziçi Üni. Psikoloji Bölümünden aldığı lisans seviyesi derslerin listesi ve notlarını burada bulabilirsiniz.

2014 – 2018 Boğaziçi Üniversitesi, Psikoloji Bölümü Yüksek Lisans – Psikobiyoloji (Tez sunmadan terk)

2018 – 2019 Üsküdar Üniversitesi, Uygulamalı Psikoloji

2018 – MayısCBT for Anxiety (Anksiyete için Bilişsel Davranışçı Terapi) – Beck Insititute

2018 Mart CBT for Depression (Depresyon için Bilişsel Davranışçı Terapi) – Beck Institute

2017 Temmuz – Foundations of Positive Psychology Specialization (Pozitif Psikoloji Temelleri Uzmanlığı) – University of Pennsylvania

2017 Temmuz ACT for Beginners (Yeni başlayanlar için Kabul ve Kararlılık Terapisi) – I’m Learning ACT with Dr. Russ Harris

2017 Ocak – Essentials of CBT: The Beck Approach (Bilişsel Davranışçı Terapinin Temelleri: Beck Yaklaşımı) – Beck Institute

2016 Ekim – Mindfulness Based Stress Reduction (MBSR; Bilinçli-Farkındalık Temelli Stres Azaltma) – University of Massachusetts Medical School

2014 Şubat – Work Smarter, Not Harder: Time Management for Personal & Professional Productivity (Daha çok değil daha akıllı çalış: Kişisel ve profesyonel verimlilik için zaman yönetimi) – University of California, Irvine