Merhaba, ben Kardelen, Habit Lab’ın yaratıcısı.

Kardelen’in alışkanlık laboratuvarı da diyebilirsiniz. Pozitif bilim eğitimimin üzerine aldığım sosyal bilim eğitimimin sonucu burası. Üzerine biraz da anlatma sevgisi, problem çözme merakı eklenince bugüne geldik.

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümünden mezun olduktan sonra, yine Boğaziçi Üniversitesinde Psikoloji Bölümünde yüksek lisans eğitimine devam ettim, derslerimi tamamlayıp tezimi yazarken çeşitli sebeplerle okul değiştirme kararı aldım ve şu anda Üsküdar Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji programında yüksek lisansıma devam etmekteyim. Boğaziçi üniversitesinde Yüksek Lisans eğitimimin ilk iki yılını stres mekanizması ve kortizol hormonu üzerine çalışarak geçirdim. Aynı zamanda psikobiyoloji, yani psikolojik durumların altında yatan biyolojik süreçleri inceleyen dal üzerinde yoğunlaşan bir deneyimim oldu. Akademik ilgi alanlarım: Dikkat, dikkat eksikliği, kronotip, uyku değişkenleri, stres ve bağımlılıklar oldu. Bu ilgi alanları arasında aktif olarak üzerinde çalıştığım alan, bahsettiğim gibi stres oldu. İlk tezimin konusu “The Cortisol Awakening Response in Young Adults: Interactions Between Stress-Related Genetic Polymorphisms and State Factors” (Genç yetişkinlerde kortizol uyanma tepkisi: Stres ile bağlantılı genetik polimorfizmler ile durum değişkenlerinin etkileşimi) oldu. Yeni tez konum pozitif psikoloji üzerine olup insanın öznel iyi oluşu ve alışanlıkları arasındaki bağı incelemeyi hedeflemekteyim.

Anlatmayı ve psikolojiyi çok seven biri olarak akademik kariyerden başka ne yapabilirim diye yola çıktım. Karşıma çıkan bir site sayesinde “Science communicator” yani bilim iletişimcisi olabileceğimi gördüm. Hem insanların günlük yaşantılarını doğrudan etkileyen psikoloji bilimini Türkçe ve doğru bir biçimde aktarılmasının eksikliği hem de benim anlatmaya olan sevgim birleşince İnstagram’da bir sayfa olarak başladım yoluma 2016 yılında.

Habit Lab aslında insanın kendi anlama ihtiyacını tatmin etmeye çalışır. Bunu yaparken öncelikli olarak bilimsel verilerden faydalanır. Yer yer filozofların ya da psikoterapistlerin sözlerine yer verir. Değişimi desteklemek için bilişsel ve davranışçı bir yaklaşımı vardır. Sık sık farkındalık ve öz şefkat gibi konulara değinmeye özen gösterir. Özellikle de beslenme davranışı üzerine odaklanır.

Bunları yaparken her zaman kaynaklarının güvenilirliğine özen gösterir. Bilgilerini makale, kitap, konferans ya da podcast gibi kaynaklardan alır, Türkçe dilinde sunar. Bu sayede Habit Lab İngilizce dilinde bolca bulunan ama Türkçe’de eksik olan bilgileri takipçilerine kazandırmayı amaçlar.

Kardelen klinik psikolog değildir, olmaya da niyeti yoktur (şu anda). Klinik teşhis almış ya da klinik teşhis şüphesi taşıyan kişilerin tedavi olmak için psikiyatra gitmelerini önerir.

Kardelen bir beslenme uzmanı ya da diyetisyen değildir. Bu yüzden de Habit Lab ne yemelisiniz ne yememelisiniz konusunda öneriler sunmayacaktır, sorularınızı cevaplamayacaktır.

Kardelen psikiyatr ya da başka bir branştan doktor değildir. Bu yüzden Habit Lab tahlil sonuçları ya da doktor tarafından yazılmış ilaçlar ile ilgili sorularınızı cevaplamayacaktır.

2018 – 2020 Üsküdar Üniversitesi, Uygulamalı Psikoloji

2012 – 2018 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesinden aldığı psikoloji dersleri dökümünü ve notlarını buradan bulabilirsiniz.

2014 – 2018 Boğaziçi Üniversitesi, Psikoloji Bölümü Yüksek Lisans – Psikobiyoloji (Tez sunmadan terk)

2007 – 2014 Boğaziçi Üniversitesi, Kimya Bölümü Lisans

2019 – Ağustos – Intuitive Eating Pro Certification (Sezgisel Yeme Danışmanlığı) – The Original Intuitive Eating Pros

2018 – MayısCBT for Anxiety (Anksiyete için Bilişsel Davranışçı Terapi) – Beck Insititute

2018 Mart CBT for Depression (Depresyon için Bilişsel Davranışçı Terapi) – Beck Institute

2017 Temmuz – Foundations of Positive Psychology Specialization (Pozitif Psikoloji Temelleri Uzmanlığı) – University of Pennsylvania

2017 Temmuz ACT for Beginners (Yeni başlayanlar için Kabul ve Kararlılık Terapisi) – I’m Learning ACT with Dr. Russ Harris

2017 Ocak – Essentials of CBT: The Beck Approach (Bilişsel Davranışçı Terapinin Temelleri: Beck Yaklaşımı) – Beck Institute

2016 Ekim – Mindfulness Based Stress Reduction (MBSR; Bilinçli-Farkındalık Temelli Stres Azaltma) – University of Massachusetts Medical School

2014 Şubat – Work Smarter, Not Harder: Time Management for Personal & Professional Productivity (Daha çok değil daha akıllı çalış: Kişisel ve profesyonel verimlilik için zaman yönetimi) – University of California, Irvine