Ben Kardelen, burada olduğunuza göre hayatınızda bir farklılık yaratmayı düşünüyorsunuz demektir. Belki defalarca başlayıp bıraktığınız diyet geçmişiniz yüzünden, belki bir türlü kıramadığınız verimsiz çalışma alışkanlıkları ya da stresli yaşamla başa çıkamamak yüzünden buradasınız. Aşağıda Beslenme, Stres ve WhatsApp Grubu olarak 3 başlık göreceksiniz. İhtiyacınız bunlardan hangisi olursa olsun, hoş geldiniz.

Beslenme üzerine danışmanlık almak istiyorsanız öncelikle beslenme konusunda bilgili olmanız ön koşulunu arıyorum. Ben beslenme uzmanı ya da diyetisyen değilim bu yüzden size ne yemelisiniz, ne yememelisiniz söylemeyeceğim, kısaca liste vermeyeceğim. Eğer “Ben daha kilo vermek/almak için neyi ne kadar yemem gerek bilmiyorum.” diyorsanız size Ceren Yavuz‘u öneririm. Eğer “Ben ne yemem ya da yememem gerektiğini biliyorum ama yapamıyorum.” diyorsanız işte orada ben devreye giriyorum. Bu bakımdan bu sürecin beslenme bilgisi ve psikolojik bilgiler konusundaki ayrımı önemli. Benimle birlikte beslenme alışkanlıklarınız üzerine, kendinizi de daha yakından tanıyarak psikoloji eğitimi ve danışmanlığı almış olacaksınız.

“İşte bana da gereken bu” diyorsanız e-posta atın tanışalım: merhaba@kardit-habitlab.com

Neden bu danışmanlık diğerlerinden farklı? İlk olarak ben psikoloji eğitimi almış biri olarak (ayrıntılar Hakkımda sayfamda) daha önce çalıştığınız kişilerin aksine sizinle, zihninizle ilgileniyorum. Davranışların arkasında yatan komplike süreçler olduğunu biliyorum ve zor bir problemi “iradesizlik” gibi basitleştirmeden, hak ettiği gibi ince ince çalışarak ele alıyorum. Benimle birlikte bardağınızın boyutundan, telefonunuzdaki aplikasyona ya da tezgahınızdaki kavanoza kadar sizin bugüne dek göremediğiniz, ama sizi hedefinize ulaşmada engelleyen şeyleri tespit edebileceksiniz. Kendinize söylediklerinizden, inançlarınızdan, sizin hedeflerinize ters düşen davranışlarınızdan konuşacağız, değiştirmek için aksiyonlar hedefleyeceğiz. Ve bütün bunlar her zaman psikoloji bilimi çerçevesinde olacak.

Kısaca, bugüne dek hedefinize ulaşmanızı engelleyen otomatik davranışlarınızı bulup onları yenileriyle değiştireceğiz.

İster İstanbul’daki home-office’imde yüz yüze, ister nerede olursanız olun Skype üzerinden birlikte çalışabilir, WhatsApp üzerinden iletişimde kalabiliriz. merhaba@kardit-habitlab.com

Stres kaynağınız ne olursa olsun kontrol hissi bunun büyük bir parçası olacaktır. Belki çalışmanız gereken ama yetiştiremediğiniz bir sınav, proje var. Belki iş hayatınızdaki problemler yüzünden çok stresli hissediyorsunuz. Belki de kişisel yaşantınızda, ilişkilerinizde problemler vardır. Sizin özgün deneyiminiz ne olursa olsun sizin için yolunda gitmeyen bir şeyler var ve vücudunuz dengeye dönmek için uğraşıyor demek. Bu süreçte de “Elimden bir şey gelmiyor.” “Yetiştiremiyorum.” “Ne yaparsam yapayım olmuyor.” gibi düşünceleriniz oluyorsa birlikte yeniden hayatınız üzerinde kontrol sahibi olmanız için çalışabiliriz.

Stres yönetimi sürecinde odaklanacağımız 3 temel unsur olacak. Öncelikle zaman yönetimi üzerine odaklanıp stres kaynağının ne kadarı zaman yönetimi problemlerinden kaynaklanıyor ve bunları nasıl ayrıştırabiliriz onu tespit edeceğiz. Ardından farkındalık yaklaşımını baz alarak neler sizin kontrolünüzde, neler kontrolünüzde değil ama öyle davranıyorsunuz gibi size tek tek blokaj yaratan konuları tespit edeceğiz. Ve son olarak da aksiyon planları ile bu düğümleri tek tek sizin yaşantınıza uygun çözümlerle açmaya çalışacağız. Birlikte çalıştığımız sürede size uygun olmadığı takdirde benden “Günde 30 dakika spor yap. Meditasyon yap bak stres kalmayacak.” gibi şeyler duymayacaksınız. Sizin için ev temizliği meditasyon gibiyse onun üzerine dahi odaklanabiliriz.

Hatırlatmak isterim, stresiniz mental bir sürecin sonucu, sizden başka kimsenin düşüncelerinizi değiştirmeye gücü yok. Ben de başka herkes gibi size yol gösterici olabilirim. Bu yüzden danışanlarımın çaba göstermeye hazır olmalarını beklerim.

İster İstanbul’daki home-office’imde yüz yüze, ister nerede olursanız olun Skype üzerinden birlikte çalışabilir, WhatsApp üzerinden iletişimde kalabiliriz. E-posta atın tanışalım, birlikte neler yapabiliriz konuşalım merhaba@kardit-habitlab.com

WhatsApp üzerinden Sağlam Temelleri Programına katılmak isterseniz ayrıntılar bu linkte.

* Kedi ayrı bir odada olacak ancak kedi alerjiniz ya da fobiniz varsa dışarıda görüşmemiz mümkün.