Instagram’da #habitlabchallenge etiketi ile başlattığım 4 haftalık bir challenge yani bir meydan okumaya var mısınız? Uuuu

Nedir

Alışkanlıkların oturması için kimisi 21 gün der, kimisi 30 gün der. Bu ikisi de yanlış. Doğrusu gereken ortalama 66 gün ama 18 gün de yetebilir 254 gün de gerekebilir. Bu yüzden edinmek istediğiniz bir alışkanlığa ilk hızı vermek için #habitlabchallenge yapıyoruz. Neden 28 gün? Geri kalan 4 haftayı ben kontrol etmeden yapmanızı bekliyorum. Kısaca #habitlabchallenge edinmek istediğiniz bir alışkanlığı edinmeniz için size ücretsiz destek programıdır.

Nasıl işler

Instagram üzerinden çalışır.

1. İlk adım hedefi bulmaktır.

Örnek hedefler

  • 20 dakika yürüyüş
  • Coursera’dan bir ders
  • Şükran günlüğüne en az 3 madde yazmak
  • Yeni bir İngilizce kelime öğrenmek ve gün içerisinde 3 defa kullanmak
  • 20 dakika farkındalık egzersizi yapmak
  • Sabah 09:00’da kalkmak

Hedefiniz çok büyük olmamalı. Küçük başlayın, sonra yetmezse arttırırsınız. Aynı zamanda ölçülebilir bir hedef olmalı. Örneklere bakarsanız hepsi ölçülebilir şeyler.

2. Hedefinizi seçtikten bunu Instagram’da post olarak paylaşın! “#habitlabchallenge ‘da ben de varım. Hedefim: ” yazmanız kafi. Sonuna beni tagleyebilirsiniz isterseniz.

3. İster profilinizde ister instastory’de #habitlabchallenge ve @kardit_habitlab etiketleriyle ilerlemenizi paylaşıyorsunuz. Ben her gün paylaşmanızı öneririm. Paylaştıkça kaçıncı gün olduğunu yazın. Arada yapamadığınız gün olursa o günü saymayın. Hedefinizi yerine getiremediğiniz günler neden olmadığını ve ne yapsaydınız o günü boş geçmeyeceğinizi düşünmenizi tavsiye ederim. Çatlakları yamamak diyorum buna.

4. Kontroller. Ben rastgele zamanlarda tag’i ve inbox’ıma gelen uyarıları kullanarak yoklamalar yapıyor olacağım. Bu yoklamalar sonucu o gün #habitlabchallenge’ını yapmış kişileri story’de paylaşacağım.

5. Tamamlanması. Sizin 28 gününüz tamamlandıktan sonra, eğer profilinizde paylaştıysanız ve arada peş peşe 2 günden fazla aksatmadıysanız bana yazabilirsiniz. Zaten bütün taglemeleriniz sayesinde ben artık kullanıcı adınıza oldukça aşina olacağım. Lütfen profilde ve burada paylaşmamı istiyorsanız belirtin 🙂 Bana neden yazasınız?

  • Sizi story’de paylaşacağım 28 gününü tamamlamış bir HabitLabChallenge’cı olarak.
  • Ayrıca eğer deneyimlerinizi paylaşmak isterseniz onları da yazın. Hem profilimde hem de bu yazının altında challenge’ını tamamlamış ve deneyimlerini paylaşan insanlara yer vereceğim. Kısaca başarı hikayenizi binler görecek 🙂

TL;DR

1. Hedefi seç

2. Profilde paylaş

3. Her gün post ya da story’de tagli paylaş

4. Başar. Burada hikayen yayınlansın

Bitirenler neler diyor?
28 gün boyunca (3-4 gün fire ile) günde bazen bir buçuk saat bazen bir saat ama en az 20 dk yoga yaptım 💪
Öncelikle her gün yoga yapmak pratiğimi bir adım öteye taşıdı 🤸🏼‍♀️ bedenim de hareket etmeye alıştı, benim için her gün yoga yapmanın zorluğu her zaman o matın üzerine çıkana kadardı, o başlangıç ateşi içimde bir kibrit alevi kadardı, şimdi ise içimde bir mum yanıyor diyebilirim ☺️🔥 Hatta yoganın haricinde gün içinde iş yerinde boş bulunduğum zamanlarda pilates yaptım, bazen canım istedi günde 2 kez yoga yaptım..
Bazen de çok yorgun hissettiğim günler ya da hafta sonu şehir dışına çıktığım oldu.. Böyle zamanlar için challenge boyunca üst üste 2 günden fazla olmamak üzere 3-4 gün pas geçme iznimin olması devam etme konusunda beni pozitif yönde destekledi. Bir gün yapamayınca başa dönme korkusu olmayınca daha rahat devam ettim 😎 Yapamadığım günlerde neden yapamadığımı analiz etmek ve sonrası için önceden çözüm önerileri düşünmek daha önce hiç yapmadığım bir şeydi ve bu süreci devam ettirmem adına bu çözümler çok faydalı oldu
Ve en az 20 dk yoga yapmaya aynen devam etmeye karar verdim . 🤗 Belki zamanla süresini biraz arttırabilirim ama şimdilik hala 20 dk 🤚🏻
@kardit_habitlab ‘a bu challenge’ı için ve bu konuda destek olduğu için ve bir alışkanlık oluşturma, bunu devam ettirme konusundaki bilgilendirmeleri için çok teşekkür ediyorum 🙏🏻☺️ benim gibi bilimsel temelli önerileri seven, alışkanlık oluşturma, irade, beslenme davranışları hakkındaki araştırmalar ilgisini çekebilecek arkadaşlarıma da öneririm 👍🏻
Ceren @cerennation
Habit Lab Challenge’ı ben kendimi geliştirmeye vakit ayırmıyorum istediğim kadar çok yeni şeylerle ilgilenemiyorum diye başlattım. Ve kendime seçtiğim hedef her gün 10 dakika dahi olsa Coursera’dan ders izlemek oldu. İlk challenge bittiğinde artık bende bir alışkanlık olmuştu, ben boş zamanlarımı ders izleyerek değerlendirmeye devam ettim. 2. challenge’ı başlattığımda da bu alışkanlığıma devam ederek 5 derslik 20+ haftalık Foundation of Positive Psychology sertifikasını aldım. İlk başlarda bana zor gelen her gün ders izlemek sonra gerçekten de alışkanlığa döndü ve şu anda iyi ki başlamışım diyorum!
Kardelen C. Ergin

Katılmak istiyorum ancak ne yapacağımı bilemiyorum diyenlere önereceğim aplikasyonlar:

Meditasyon (Frakındalık Egzersizi) – Android iOS

21 Gratitude Challenge (Şükran Günlüğü) Android iOS

Eat Right Now (Farkındalıkla Yeme) – Android iOS

Craving To Quit (Sigarayı Bırakma) – Android iOS

30 Day Fitness Challenge Workout (Aletsiz Egzersiz) – Android iOS

Daily Yoga – Android iOS

Habit Bull – Habit Tracker (Genel olarak alışkanlık takip etmek için) – Android iOS

Duolingo (Dil öğrenmek için) – Android iOS

Referanslar

Lally, P., Van Jaarsveld, C. H., Potts, H. W., & Wardle, J. (2010). How are habits formed: Modelling habit formation in the real world. European journal of social psychology, 40(6), 998-1009.